Tipy na výlety

Braníčkov je ideálním výchozím bodem pro podnikání výletů na Šumavu.Zde Vám přinášíme pár tipů na zajímavá místa v našem okolí, tipy na výlety a zajímavé akce najdete také pravidelně na našich sociálních sítích.

Zámek Nemilkov – poslední vesnicí při Vaší cestě do Braníčkova je Nemilkov a zde najdete zámek Nemilkov, který je renezančně barokním sídlem postaveném na zbytcích středověké gotické tvrze.

Zámek je nemovitou kulturní památkou, zapsanou na seznamu „památek v ohrožení“. V současné době prochází totální rekonstrukcí.

Aktuality a informace o prohlídkách https://www.zamek-nemilkov.com/cs

Státní hrad a zámek Velhartice patří mezi nejromantičtější šumavské objekty. Středověký gotický hrad z přelomu 13. a 14. století.

Stavba je ojedinělá svojí dispozicí – tvoří ji zřícenina starého gotického paláce, obranná věž a mohutný kamenný most se 4 lomenými oblouky, jež nemá v hradních areálech střední Evropy obdoby.

www.hrad-velhartice.cz/cs

Kromě hradu Velhartice, který leží od Braníčkova jen 4 km, jsou součástí šumavského trojhradí další 2 hrady a to Kašperk a Rabí.

Šumavské trohradí, to je spolu práce hradů Rabí, Kašperk a Velhartice. Geograficky tyto tři hrady, jako tři strážní body, tvoří trojúhelník, v jehož středu se nachází město Sušice, jedna z několika brána do střední Šumavy.

Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách v nadmořské výšce 886 metrů, Rabí je naše nejrozsáhlejší hradní zřícenina.

www.kasperk.cz
www.hrad-rabi.cz

Vlčí výběh – návštěvnické centrum Srní

Návštěvnické centrum věnované šelmám s vnitřní expozicí ukazující život vlků a jeho soužití s člověkem. Součástí venkovního areálu je vlčí výběh s vyhlídkovou lávkou.

U budovy mají malí návštěv níci k dispozici dětské hřiště.

Návštěvnické centrum Srní

Jelení naučná stezka a rysí výběh u Kvildy

Návštěvnické centrum věnované jelenovitým a rysovi ostrovidovi.

Součástí venkovního areálu je jelení a rysí výběh.

Návštěvnické centrum Kvilda

Bílá strž (cca 16 km)

S celkovou výškou 13 m se jedná o nejvyšší vodopád na Šumavě. Je tvořen několika stupni a kaskádami; nejvyšší stupeň měří 7 m. V řečišti potoka se také nacházejí tzv. obří hrnce vyhloubené proudící a vířící vodou.
Mapa | Web

Povydří (cca 20 km)

Kaňonovité údolí řeky Vydry s obrovskými žulovými balvany, četnými peřejemi, kaskádami a vodopády. V okolních zalesněných svazích lze pozorovat řadu kamenných moří. Údolím prochází naučná stezka.
Mapa | Web

Rozhledna Poledník (cca 23 km)

Rozhledna se tyčí na vrcholu Polední hory (1315 m n. m.). Je vysoká 37 m, vede na ni 227 schodů a nabízí krásný kruhový rozhled na celou Šumavu – za dobré viditelnosti lze spatřit i Alpy. Uvnitř rozhledny se pořádají různé výstavy.
Mapa  | Web

Roklanský potok (cca 28 km)

Mezi bývalou osadou Javoří Pila a obcí Modrava vede podél Roklanského potoka 5 km dlouhá červená turistická stezka, která představuje jedno z nejhezčích šumavských údolí. V říčním korytě se nachází mnoho nádherných žulových balvanů.
Mapa | Web

Jezerní slať (cca 30 km)

Se svou rozlohou cca 104 ha čtvrtá největší slať na Šumavě. Územím prochází naučná stezka po povalovém chodníčku a na okraji slatě je dřevěná rozhledna s výhledem na rašeliniště. Nedaleko odtud se nachází i zajímavá Tříjezerní slať.
MapaWeb

Schwarzenberský kanál (cca 60 km)

44 km dlouhý vodní kanál v chráněné krajinné oblasti a národním parku Šumava, spojující povodí řek Vltavy a Dunaje – v minulosti sloužil k zásobování Vídně palivovým a stavebním dřívím; mimořádná technická památka jižních Čech.
Mapa | Web

Stezka v korunách stromů Neuschönau (cca 77 km)

Nejdelší stezka v korunách stromů na světě, měří 1,3 km a prochází ve výšce 8 až 25 m; na jejím konci stojí 44m vyhlídková věž. Byla zřízena v národním parku Bavorský les v sousedním Německu.
Mapa | Web